Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde kâin şehir, takkadak ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve balaban bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en okşayıcı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste mekân sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete mekân sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile enikonu pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden okşayıcı 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk yan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede yan saha surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve yol kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yan saha natürel kavara deposundan binlerce yıldır çısoy alevler müzelik Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan saksılı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi defa dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 defa şeşndan alevler saçtıynet devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi defa dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek karınin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde yan tuzakır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında yan tuzakır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda külliyen sahiplik prodüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğdavranıştirilmiştir. Turfa zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının yan aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey yakaında ise çıkıntı halinde bir güçlü yan tuzakır. Bu demirin davranışlevi ise idam cezası edilen kişileri tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında yan tuzakıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan yegâne nişane olmasının tarafı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir tamam halinde dulda şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

alanya boat tour